ВОЕННОМОРСКИТЕ СИЛИ ПОЧЕТОХА ПАМЕТТА НА ЗАГИНАЛИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ
Jun 02
На 2 юни 2026 г. във Варна се проведе военен ритуал за тържествено отбелязване на Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България и 150-та годишнина от смъртта на поета-революционер.
В ритуала пред паметника на Христо Ботев в Морската градина на Варна участваха Представителният духов оркестър на Военноморските сили, почетен караул от Военноморска база Варна и венценосци от военно формирование 38010.
Заместник-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Ваньо Мусински прие строя на военните моряци.
Заупокойна молитва в памет на загиналите за България отслужиха свещеници от Варненска и Великопреславска Света митрополия.
Венци и цветя на признателност бяха положени от областния управител, кмета на Община Варна, Военноморските сили, Общинския съвет, държавни институции, политически партии, неправителствени организации, учебни заведения, граждани и гости на града.
В Бургас, пред паметника на Христо Ботев в Приморски парк, също се проведе военен ритуал.
С едноминутно мълчание и свеждане на глави, представители на държавната и местна власт, военнослужещи, ветерани, общественици и граждани отдадоха почит пред паметта на Ботев, неговите четници и всички български герои, загинали в името на свободна и независима България.







