• Image 1
  • Image 2
  • Image 3
  • Image 4
  • Image 5
 
 

На 19 декември 2024 г., на сцената на Зала 1 на Фестивален и конгресен център, Представителният духов оркестър на Военноморските сили представи за гражданите и гостите на Варна своя празничен коледен благотворителен концерт.

Благодарение на усилията на съорганизаторите – Община Варна, Фестивален и конгресен център и Военноморските сили, зрителите се насладиха на майсторски и вдъхновено изпълнен музикален спектакъл. Произведенията на класическите автори, съчетани със съвременни аранжименти на популярни песни, накараха многобройната публика бурно да аплодира оркестрантите.

Под диригентството на капитан III ранг Георги Зайранов и лейтенант Даниел Лазаров на всички присъстващи беше поднесена музикална феерия от разнообразни изпълнения, завладяла безусловно емоциите и чувствата им в навечерието на коледните и новогодишни празници.

 

Dec 20

На 20 декември 2024 г. в района на Военноморска база Бургас два кораба от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби отбелязаха своите празници.

Базов миночистач „Прибой“ от състава на Дивизион противоминни кораби празнува 41-та годишнина от приемането в редовете на ВМС, а ракетен катер „Мълния“ от състава на Дивизион патрулни кораби отпразнува своята 35-та годишнина.

Заместник-командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби капитан I ранг Павлин Петков поздрави екипажите и подчерта, че празника е чудесен повод за благодарност ежедневните усилия и високия професионализъм, проявен при изпълнение на всички поставени през годината задачи. Той изрази своята увереност в способностите им, в техния професионализъм, несломим дух и решителност да работят все така всеотдайно за издигане престижа и авторитета на флотилията.

На отличилите се със своите качества и професионализъм военнослужещи бяха връчени грамоти.

 

На 20.12.2024 година, в района на Военноморска база Варна, с тържествено вдигане на флага, гюйса и флаговете за разцветяване, бе отбелязана 35-та годишнина от вдигането на военноморския флаг на Република България на фрегата “Смели”.

Командир на кораба е капитан II ранг Тенко Стефанов. Фрегатата е пионерът на Военноморските сили с участието си в множество международни мисии и учения, както и дългогодишен флагман на флота. Празничен водосвет за здраве и благоденствие на екипажа бе отслужен от отец Живко, представител на Варненска и Великопреславска  света митрополия.

  Командирът на дивизиона капитан I ранг Трифон Митишев в приветствието си пожела на членовете на екипажа и техните близки най-вече здраве и благополучие през Новата година. На тържеството присъстваха заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Ваньо Мусински, началникът на Щаба капитан Ӏ ранг Божидар Иванов, съветникът по военната сигурност на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България вицеадмирал Митко Петев, националният военен представител в националното военно представителство в съюзното командване по операциите контраадмирал Георги Пенев, бивши командири на фрегатата и много ветерани.

 

На 18 декември 2024 г. военните моряци участваха в тържественото честване на 180-та годишнина от рождението на Капитан Петко войвода.

В ритуала пред паметника на войводата, който беше организиран от Тракийско дружество „Капитан Петко войвода”, съвместно с Командването на Военноморските сили, областните организации на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните на България и Община Варна, участваха Представителният духов оркестър на Военноморските сили, почетен караул и командири на военни формирования от Варненския гарнизон.

На поклонението пред паметника на войводата присъстваха областният управител на област Варна, заместник-кметът на Община Варна, представители на държавни институции, районни кметове, членове на тракийски дружества от цялата страна, граждани и гости на града.

В знак на признателност към делото на Войводата, на паметника бяха поднесени венци и цветя.

 

На 15 декември 2024 г. се навършиха 80 години от създаването на Военноморска база Бургас.

Със заповед № 434 от 27 ноември 1944 г. на командира на Морските войски е създадена Военноморска база Бургас, която става достоен правоприемник на българския Беломорски флот. За първи неин командир е назначен капитан-лейтенант Игнат Гишин, бивш командир на Морската дружина в Дедеагач (днес Александруполис).

Младият морски офицер дава началото на пътя за изграждане, развитие и утвърждаване на Военноморска база Бургас с емоционалното послание: „Макар и с трудности, пътят на българските военни моряци продължава напред в бъдещето. Дерзайте за България!” Вярата му в бъдещето и просперитета на „южния флотски бастион“ е предавана като наследство през всичките тези осемдесет години от бургаските военни моряци, които, влагайки ежедневни усилия и доказвайки своя професионализъм, работят неуморно за издигане на престижа на военноморската професия.

По случай годишнината, на състоялата се на 16 декември тържествена церемония, присъстваха командирът на Военноморските сили на Република България контраадмирал Кирил Михайлов, командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков, Сливенският митрополит Арсений, Пенка Ненкова – племенница на капитан III ранг Игнат Гишин и нейния внук старши лейтенант Пламен Павлов, офицери от Щаба на Военноморските сили и флотилията, командири на военни формирования, представители на държавната и местна власт, бивши командири на военноморската база, военнослужещи и цивилни служители от формированията, дислоцирани във Военноморска база Бургас.

В словото си по повод празника, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов благодари на военнослужещите и цивилните служители за техния неуморен труд и висок професионализъм, с които ежедневно работят за решаване на поставените им задачи. Той им пожела здраве, упоритост и оптимизъм, за да могат, въпреки предизвикателствата на времето, в което живеем, да продължават все така всеотдайно да съхраняват завещаните им традиции, да градят престижа и авторитета на военноморската база.

По случай празника отличили се военнослужещи и цивилни служители бяха наградени от командира на Военноморските сили, командира на Военноморска база Бургас, от областния управител на Бургаска област и от кмета на община Бургас.

 

Днес, 13 декември 2024 г., в Щаба на Военноморските сили във Варна се проведе благотворителен коледен базар.

Военнослужещи и цивилни служители приготвиха и представиха различни кулинарни специалитети и ръчно изработени сувенири. Базарът беше открит от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, който призова присъстващите да бъдат милосърдни и състрадателни и пожела Новата година да влезе в домовете на всички с много любов, усмивки и доброта.

Събраната сума от този и от провелия се благотворителен базар във Военноморска база Бургас на 12 декември, ще бъде използвана за подпомагане на деца на загинали или починали военнослужещи и цивилни служители от ВМС.

 

На 10 декември се навършиха 34 години от вдигането на военноморския флаг на Република България на корвета „Решителни” от състава  на  Първи дивизион патрулни кораби.

Годишнината беше отбелязана с тържествен ритуал на 13 декември във Военноморска база Варна, където е дислоциран корабът.

На 10 декември 1990 г. корабът е зачислен в състава на Първи дивизион противолодъчни (днес патрулни) кораби с бордови номер 13. Българският военноморски флаг се развява над него на следващия ден – 11 декември, а почетното име „Решителни” получава на 6 декември 1991 г.

Първи командир на кораба е старши лейтенант Николай Писулийски. За този период от развитието на военния ни флот, корабът притежава най-модерното противоподводно, хидроакустическо и артилерийско въоръжение в своя клас.

Корвета „Решителни”, съвместно с корабите от дивизиона, първи във флота участва активно в евроатлантическите интеграционни процеси. Корабът има многобройни участия в международни учения, като едно от тях е първото за флота плаване в рамките на инициативата „Партньорство за мир”.

В края на 1991 г. участва и в първото учение с кораб от държава-членка на НАТО – американския ракетен крайцер „Йорктаун” при посещението му във Варна. През следващите години представя Военноморските сили в задгранични визити, в международни учения,провеждани в Черно море – „Кооператив Партнър”, „Бриз”, „Черноморско партньорство“, както и в активациите на оперативното съединение в Черно море „BLACKSEAFOR”.

През тази година корвета „Решителни” изпълни поставените ѝ задачи и проведе интензивна подготовка на море, като участва в тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби и в националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2024“.

 

Вторият от двата нови многофункционални модулни патрулни кораба на Военноморските сили – „Смели“, на 12 декември, беше спуснат предсрочно на вода. Тържественият ритуал се проведе във варненското кораборемонтно и корабостроително предприятие МТГ-Делфин.

Съгласно сключения в края на 2020 г. договор между Министерството на отбраната и германската корабостроителна компания „Naval Vessels Lurssen – NVL“, ВМС ще придобият два многофункционални модулни патрулни кораба, които се строят в корабостроителница МТГ „Делфин“ в близост до гр. Варна. Корабите ще притежават съвременни способности за водене на ефективни бойни действия срещу въздушен, надводен и подводен противник съгласно стандартите на НАТО.

Първият от двата нови кораба – „Храбри“, вече е спуснат на вода. Извършват се дейности по комплектоването му с оборудване. Започна и подготовката за провеждане на изпитанията му в пристанище. Те са планирани за периода януари – април 2025 г. До края на 2025 г. трябва да се проведат  изпитанията на море и корабът да бъде окончателно приет в състава на ВМС.

Спускането на вода на втория кораб – „Смели“, по договор беше планирано за април 2025 г., но беше извършено на 12 декември. Неговият корпус е изграден в доковата камера на завод МТГ „Делфин“.

За доставката на необходимите боеприпаси за оръжейните системи на корабите вече са сключени отделни договори за противокорабни ракети, зенитно-управляеми ракети и самонасочващи се торпеда. Същевременно се провеждат процедури за доставка на криптиращи устройства за комуникационните средства по Програмата за чуждестранни воeнни продажби на правителството на САЩ (Foreign Military Sales – FMS).

Двата нови многофункционални модулни патрулни кораба за ВМС се строят по международните стандарти за военни кораби. Надзорът се осъществява от класификационната организация DNV GL, която след приключване на проекта ще присвои на корабите клас нотация „Фрегата“. ВМС имат задължението да следят за спазване на клаузите на договора, както и за изпълнението на изискванията на Техническото задание. Регулярно се провеждат работни срещи между представители на ВМС и NVL за изясняване на възникнали въпроси. Ежеседмично екипи от ВМС посещават корабостроителницата за осъществяване на контрол по напредъка.

Обучението на екипажите и специалистите от ремонтните органи на ВМС е включено в предмета на договора с NVL и е планирано да се проведе на борда на корабите в България и в производствените бази на изпълнителя в чужбина. От края на октомври тази година започна обучението в чужбина. Първите курсове за торпедните системи се проведоха в периода октомври-ноември 2024 г. в гр. Ливорно, Италия. В момента се провеждат курсове по общото устройство на кораба във военноморска база Варна, а в началото на 2025 г. предстоят курсове в Швеция и Италия по системата за бойно управление на кораба и оръжейните системи.

 

На 09 декември 2024 г. в Щаба на Военноморските сили, за двадесет и трети път, бяха връчени традиционните годишни награди на редакцията на националното морско списание „Клуб Океан” за най-добър корабен екипаж, офицер, старшина, матрос и цивилен служител от ВМС.

Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов се обърна към наградените с думите:

 „Горд съм, че хора като Вас, служат във Военноморските сили и с това, което правите всеки ден. Вие сте пример за колегите си. Хората, които работят за Военноморските сили са тези, които правят ВМС специални.

Изказвайки своята благодарност на целия личен състав за вложените усилия при изпълнение на поставените пред нас задачи, пожелавам на всички здраве, благополучие и късмет през новата 2025 година.“

Носители на престижните награди тази година в различните категории станаха:

Екипаж на годината: екипажа на минен ловец ,,Струма“ от в.ф. 56080 – Варна.

Офицер на годината: капитан І ранг Илиян Иванов Стоянов – началник сектор „Въоръжение и боеприпаси“ в отдел „Логистика“ на Щаба на Военноморските сили.

Старшина на годината: офицерски кандидат Стоян Петков Бакалов – командир на моторен катер от състава  на в.ф. 32890 – Бургас.

Матрос на годината: матрос Християн Димитров Митрофанов – трюмен машинист в електромеханична бойна част на кораб III ранг от в.ф. 38920 – Варна;

Цивилен служител на годината: цивилен служител Ивелин Петров Краев – главен ексерт в сектор „Управление на проекти“  в Щаба на Военноморските сили.

Наградите на най-добрите военни моряци през годината бяха връчени от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.

 

На 22 ноември 2024 г. във Варна беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.

През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер е изпратен на служба в дивизиона патрулни кораби в Дунавския флот.

На 20 ноември същата година мичман Пишманов и екипажът на командваният от него миночистачен катер  откриват близо до с. Пиргово, Русенско, непозната котвена мина. При опита да разоръжат мината, заедно с доброволецът моряк Йордан Николчев, моторист на катера, 22-годишният командир и с година по-младия му подчинен загиват.

След откриване на тленните останки мичман II ранг Пишманов е погребан в с. Пиргово. По-късно роднините му ги преместват във Варна.

Пред гробното му място, да почетат паметта на героите, да изразят своето преклонение пред достойната им служба и саможертва в името на Отечеството, се събраха военнослужещи от Трети дивизион противоминни кораби, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Варна и на Клуб „Миньор“, в който членуват военнослужещи от запаса и резерва, служили в противоминните сили на военния флот.

Капитан II ранг от запаса Атанас Панайотов, основен вдъхновител, заедно с ветераните и членовете на клуб „Миньор“, на процеса за „повторното откриване“ и представяне пред флотската аудитория на малко известни, позабравени герои и техните славни дела, обрисува в кратко изложение недългата, но достойна за уважение и почит, служба на мичман Пишманов и моряк Николчев.

С едноминутно мълчание и сведени глави, под звуците на траурен сигнал, изпълнен от оркестрант от Представителния духов оркестър на ВМС, присъстващите се преклониха пред паметта на загиналия за Родината офицер, след което командирът на Трети дивизион противоминни кораби капитан I ранг Лъчезар Иванов положи на гроба му цветя от  името на военните моряци.