Новини

На 22 ноември 2024 г. във Варна беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.

През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер е изпратен на служба в дивизиона патрулни кораби в Дунавския флот.

На 20 ноември същата година мичман Пишманов и екипажът на командваният от него миночистачен катер  откриват близо до с. Пиргово, Русенско, непозната котвена мина. При опита да разоръжат мината, заедно с доброволецът моряк Йордан Николчев, моторист на катера, 22-годишният командир и с година по-младия му подчинен загиват.

След откриване на тленните останки мичман II ранг Пишманов е погребан в с. Пиргово. По-късно роднините му ги преместват във Варна.

Пред гробното му място, да почетат паметта на героите, да изразят своето преклонение пред достойната им служба и саможертва в името на Отечеството, се събраха военнослужещи от Трети дивизион противоминни кораби, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Варна и на Клуб „Миньор“, в който членуват военнослужещи от запаса и резерва, служили в противоминните сили на военния флот.

Капитан II ранг от запаса Атанас Панайотов, основен вдъхновител, заедно с ветераните и членовете на клуб „Миньор“, на процеса за „повторното откриване“ и представяне пред флотската аудитория на малко известни, позабравени герои и техните славни дела, обрисува в кратко изложение недългата, но достойна за уважение и почит, служба на мичман Пишманов и моряк Николчев.

С едноминутно мълчание и сведени глави, под звуците на траурен сигнал, изпълнен от оркестрант от Представителния духов оркестър на ВМС, присъстващите се преклониха пред паметта на загиналия за Родината офицер, след което командирът на Трети дивизион противоминни кораби капитан I ранг Лъчезар Иванов положи на гроба му цветя от  името на военните моряци.

 

От 11 до 15 ноември 2024 г. бойни водолази от Военноморските сили на Република България участваха в експерименталното учение на морските специални сили на НАТО „BOLD MACHINA 2024” (BOMA24), което се проведе в гр. Ла Специя, Италия..

Организатор на съюзническото мероприятие беше Командването за специални операции на НАТО (SOFCOM), а домакини бяха италианските ССО на ВМС (COMSUBIN) и Центъра на НАТО за морски проучвания и експерименти (NATO CMRE).

Целта на учението беше развитието на култура на иновации, свързани с предизвикателствата и възможностите, породени от технологичния прогрес в морския домейн.

Задачите на учението обхващаха провеждането на оперативен експеримент, тестове и отработване използването на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение, при преодоляване на системите за охрана и отбрана на пристанища и критична подводна инфраструктура. Използвани бяха различни апарати с отворена и закрита схема на дишане, както и подводни средства за придвижване.

В основата на концепцията на учението е залегнало управлението на сигнатурата на бойния водолаз в подводно положение, като се включва и измерването на акустичен профил, термален профил, магнитен профил и други специфични характеристики.

В учението взеха участие както военнослужещи от морските специални сили на страни-членки на Алианса и техни партньори, така и представители на академични общности и фирми, които произвеждат необходимото за техните действия  оборудване.

 

От 19 до 22 ноември 2024 г. на посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Република Полша вицеадмирал Ярослав Земянски.

На 20 ноември 2024 г. пред сградата на Адмиралтейството, с тържествена церемония, гостът беше посрещнат от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на Република България.

По време на разговорите в Командването на Военноморските сили вицеадмирал Земянски беше запознат с мисията, задачите, състава и проектите за развитие на българските Военноморски сили. Бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес, набелязани насоките за развитие и перспективите на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и сигурността.

След това вицеадмирал Земянски се запозна със задачите на Центъра „Военноморски координационен елемент“ по разкриване на опозната картина на море и ранното предупреждение за възникващи заплахи.

Контраадмирал Михайлов и вицеадмирал Земянски положиха венци и цветя на саркофага на полско-унгарския крал Владислав III Ягело (Варненчик) в едноименния парк-музей и разгледаха тематичната музейна експозиция.

Официалната визита на госта завърши във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, където му беше представена програмата за подготовка и възможностите за двустранен обмен на студенти.

 

Nov 19

Днес, 19 ноември 2024 г., формированието за разузнаване, извличане, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси от Военноморска база Бургас, след получен сигнал за открит предмет, наподобяващ боеприпас, в изпълнение на положителна резолюция от началника на отбраната и командира на Военноморските сили, извърши преход до района на парк ,,Росенец“, община Бургас, където при изкопни работи е открит боеприпаса.

След извършване на опознавателни дейности, специалистите класифицираха откритият боеприпас като част от снаряд, силно корозирал, без взривател.

Боеприпасът беше транспортиран и унищожен на територията на Военноморска база Бургас при стриктно спазване на мерките на безопасност, съгласно нормативните документи.

 

На 15 ноември 2024 г. с военен ритуал за тържествено издигане на националното знаме започна отбелязване на 127-та годишнина от създаването на Военноморска база – Варна..

 На тържеството присъстваха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, командирът на флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков, офицери от Командването и Щаба на Военноморските сили, адмирали от запаса, ветерани и бивши командири на Военноморска база – Варна, командири на военни формирования от Варненския и Бургаския гарнизони и гости.

По случай празника на най-старото флотско военно формирование, със заповеди на командира на Военноморските сили и на командира на Военноморска база  –  Варна  капитан І ранг Борислав Великов, за проявен висок професионализъм, за отговорно изпълнение на функционалните си задължения, бяха наградени военнослужещи и цивилни служители. Ритуалът завърши с тържествен марш на формированията от базата и флотилията, дислоцирани в района.

Мероприятията по случай годишнината започнаха на 8 ноември 2024 г. с гостуване на театралната трупа „Рачко Ябанджиев” от град Стражица и село Сушица.  В концертната зала на Военноморски клуб – Варна самодейците представиха комедията „Женско царство” от Ст. Л. Костов с нов прочит върху вечната битка между любовта и властта, между мъжете и жените. От името на всички военнослужещи и цивилни служители, Командирът на Военноморска база – Варна, благодари за доброто приятелството и морето от емоции, с които самодейците дариха присъстващите.

По случай празника се проведе и традиционната щафета 4х800 метра,  в която участваха отбори от военните формирования, дислоцирани в района. След оспорваната надпревара, капитан І ранг Борислав Великов връчи купи и медали на победителите, осигурени от Военноморски спортен клуб „Варна”.

 

На 13.11.2024 г. в град Констанца, Република Румъния приключи участието на минен ловец „Струма“, от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби на българските Военноморски, с командир капитан III ранг Златан Златев в третата активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA).

Групата бе създадена на 01.07.2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция.

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше флотилен адмирал Селчук Акари, а на тактическата група, в която участваха сили и средства от трите държави, капитан I ранг Юсуф Карагюле от турските Военноморски сили.

За времето на провеждане на операцията групата посети пристанища Бургас и Констанца. Отработените задачи включваха провеждане на операции по разузнаване и наблюдение с оглед на заплахата от морски мини, противоминни действия в определените зони и свързаните с тях действия по търсене и спасяване при необходимост, обучение за интегриране на силите  с цел обмен на опит и подобряване на оперативната съвместимост, принос към повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море и др.

В епизодите на море минен ловец „Струма“ изпълни задачи по разузнаване и наблюдение за плаващи мини и минноподобни обекти, противоминни действия в определени зони, съвместни учения, подобряване на оперативната съвместимост и повишаване на морската ситуационна осведоменост на НАТО.

Корабната група взе участие в съвместното противоминно учение „POSEIDON 2024”, което се проведе в периода от 03 ноември до  09 ноември 2024 г. в Република България, по време на което бяха отработени задачи, обезпечаващи безопасността на морския трафик срещу заплахата от морски мини.

 

Завърши българо-румънското учение „Посейдон 2024”, в което взеха участие кораби и личен състав от ВМС на България, Румъния, Белгия, Гърция, Италия, Франция, САЩ, Латвия, Турция, Военноморското командване на НАТО и Противоминната военноморска група в Черно море ( MCM BLACK SEA).

Учението бе наситено с много динамика и действия, както на море, така и на брега. В пълен обем бяха изпълнени всички задачи, поставени на подчинените сили. Корабите от оперативното съединение и Противоминната корабна група (MCM Black Sea) проведоха учения и тренировки в различни условия на бързо изменяща се среда.

Съвместните водолазни екипи успешно изпълниха задачите по подривна дейност, търсене и унищожаване на дънни неконтактни и плаващи мини. Многонационалните водолазни разчети усъвършенстваха уменията си по провеждане на водолазна дейност и извършване на взривни дейности под вода, прилагайки процедурите и стандартите на НАТО.

Учението постави акцент и на бойните действия срещу минната заплаха и снижаване на въздействието й върху свободата на корабоплаването в морските пространства.

Направеният непосредствено след края на учението извод, е че сценарият на учението осигури на участниците необходимата обстановка за провеждане на тактически действия в рамките на самостоятелна морска операция за осигуряване на морския суверинитет.

Предварителните впечатления на групата за разбор и анализ в ръководството на учението недвусмислено сочат към извода за поддържането на много добро ниво на подготовка и готовност на всички участващи сили за изпълнение на свойствените задачи.

 

На 10 ноември 2024 година се навършват 580 години от битката на обединената европейска армия, предвождана от полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и трансилванския воевода Януш Хуняди, срещу турските войски на султан Мурад ІІ.

По случай годишнината от битката, на 08 ноември 2024 година в Парк-музея на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик”, Представителният духов оркестър и почетен караул от Военноморските сили участваха във военен ритуал по отдаване на почит и полагане на венци и цветя.

На ритуала присъстваха областният управител на Варненска област госпожа Андрияна Андреева, заместник-кметът на Община Варна госпожа Снежана Апостолова, заместник-директорът на Националния военноисторически музей госпожа Деяна Костова, районни кметове, командири на военни формирования от Варненския гарнизон и представители на военно-патриотични и родолюбиви съюзи.

Строят на почетния караул от състава на свързочното формирование на Военноморските сили беше приет от командира на Военноморска база Варна капитан Ӏ ранг Борислав Великов.

Свещеници от Варненска и Великопреславска Света митрополия отслужиха заупокойна молитва.

С минута мълчание беше отдадена почит към загиналите в битката при Варна унгарски, полски, български, румънски, чешки, словашки, босненски, украински, хърватски, саксонски, литовски войни и папските рицари. Бяха поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и паметника на трансилванския воевода Януш Хуняди.

 

На 8 ноември 2024 г., по случай навършването на 112 години от първата българска морска победа – успешната атака на торпедоносеца „Дръзки” срещу турския крайцер „Хамидие”, пред Военноморския музей в град Варна се проведе военен ритуал.

Строят на почетния караул от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби и Военноморска база Варна беше приет от командира на Военноморска база Варна капитан Ӏ ранг Борислав Великов.

Веднага след това Представителният духов оркестър на ВМС изпълни химна на Военноморските сили „Български моряк“.

На ритуала присъстваха областният управител на област Варна госпожа Андрияна Андреева, заместник-кметът на Община Варна господин Илия Коев, директорът на Военноморския музей доктор Мариана Кръстева, командири на военни формирования от гарнизона, представители на Съюза на ветераните от войните на България и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, много ветерани. На борда на кораба-музей бяха строени членове на Сдружение „Клуб миноносец „Дръзки“.

След словото на доктор Мариана Кръстева, бяха поднесени венци и цветя пред Кораба-музей „Дръзки” и паметника на капитан І ранг Димитър Добрев, командвал отряда торпедоносци по време на бойните действия през 1912 година.

В Бургас, с военен ритуал по полагане на цветя на паметната плоча на торпедоносеца „Дръзки“, поставена на входа на Военен клуб Бургас, също беше почетена годишнината от паметната победа. На ритуала присъстваха капитан I ранг Павлин Петков – заместник-командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби, командира на военноморска база Бургас – капитан I ранг Петър Петров, командира на фрегата „Дръзки“ капитан II ранг Стоян Христов и офицери от екипажа.

 

Вчера, 6 ноември, започна активната част на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024”. Корабите от оперативните сили, ръководени от командирът на тактическата група капитан I ранг Павлин Щерев, заедно с Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), напуснаха пристанище Бургас и пунктовете за постоянно базиране в Бургас и Варна и излязоха на море.

Действията на оперативното съединение включват изпълнение на задачи и упражнения по противоминно-подводно обследване, провеждане на кораб през предварително протрален (обезопасен) канал, бойни действия срещу въздушен противник и противодействие на асиметрични заплахи. Отработват се и процедури по осигуряване на водолазни дейности и оказване на медицинска евакуация на пострадали водолази на море.

Минният ловец „Струма“, базовият миночистач „Прибой“ от състава на българските ВМС и базов миночистач „Николеску“ от ВМС на Румъния отработват процедурите по приемане и предаване на товари на море по способите кораб-вертолет и кораб-кораб, елементи на сложно морско маневриране и организиране на отбраните и защитите на група кораби на котвена стоянка.

Тази година за първи път освен провеждането на епизоди на море е  планирано и подготовка на брегови центрове за теоретична подготовка и практическо отработване на взривяване на морски мини или миноподобни обекти.

Основните усилия на участниците са насочени към усъвършенстване на нивото на оперативната съвместимост, както и подготовката на личния състав на тактическо ниво при провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат.