Уважаеми посетители на уеб сайта на Военноморските сили,
Дъщеричката на военнослужещи от Военноморските сили, София Росенова Стоянова, е родена преждевременно и е с диагноза “Детска церебрална парализа (ДЦП) – спастична квадрипареза”. След дълго и безплодно лутане между различни лечебни заведения в страната, родителите са принудени да търсят медицинска помощ в чужбина, в резултат на което през месец октомври 2023 г., на детето е извършен преглед в Ортопедичната болница „Шпайзинг“, гр. Виена, Република Австрия. Прегледът установява прогресираща луксация на двете тазобедрени стави на детето, поради което от болницата е препоръчано да бъде извършена операция „Реконструкция на тазобедрени стави, двустранно“ най-късно през м. октомври 2024 г. Получената оферта за операция от гореспоменатата болница е на стойност 26 630 €. Националната здравно-осигурителна каса отказва да отпусне финансиране, поради което родителите са принудени да търсят начини да осигурят сами тази непосилна за семейството сума.
С цел осигуряване на финансиране за операцията, родителите на малката Софи са организирали дарителска кампания по набиране на необходимите средства, и се обръщат към всички, които имат възможност, с молба да помогнат.
Възможните начини за дарения са както следва:
1. Дарителска сметка:
ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА
IBAN: BG44UBBS80021056869950
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Росен Стоянов Стоянов – баща, моб. тел. +359886448557
Основание: Дарение за лечение
2. Дарение чрез платформата DMS, онлайн на адрес:
Помогни на Софи
или чрез изпращане на SMS на номер 17 777 с текст “DMS SOFI”
3. Дарение чрез Фондация „Павел Андреев“
под наслов „Да помогнем на малката Софи“
 

125 години от рождението на капитан І ранг Георги Славянов

Jan 24

На 24 януари 2018 година, по случай 125 години от рождението на капитан І ранг Георги Славянов, се проведе военен ритуал по поднасяне на цветя на паметната му плоча, поставена на „Алея на преподавателя” във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”.

Строят на почетния караул от курсанти бе приет от командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев.

На честването присъстваха офицери от Щаба на ВМС, флотската Алма матер и кадети от Старшинския колеж.

Кой е капитан І ранг Георги Славянов­­:

Георги Славянов е роден на 24  януари 1893 г. в гр. Велико Търново. Възпитаник на военната гимназия при Военно училище – София (1910). Завършва морското си образование 1910-1914 г. в Морския кадетски корпус в Кронщадт, Санкт Петербург. Прекъсва обучението си и участва в Балканската война.  След 1914 г. командва миноносец и е вахтен офицер на крайцера „Надежда”. Участва в боя с два руски миноносеца край н. Екрене (7.12.15).

Завършва Подводно училище в Кил и торпедно училище  във Фленсбург,  Германия (1918). От 28.08.1917 г. е назначен за командир на подводник УБ № 18 до нейното извеждане от строя през 1918 г. Участник в 10 похода, включително и боя при Балчик като вахтен офицер (1916). Като командир на подводника провежда четири похода (1917).

Началник е на Морското машинно училище и преподавател (1924 –  1926 г.), преподавател в курса за корабни началници (1925 – 1931 г.), а през 1931-1934 г. е началник на Морската учебна част във Варна.

От 1934 г. до февруари 1941 г. Георги Славянов е на работа в Министерството на железниците и пристанищата: началник отделение „Корабоплаване” в Дирекцията на железниците и пристанищата, а по-късно – директор на Дирекция на водните съобщения.

Под негово ръководство е организирана държавна морска крайбрежна пътническа служба, по-късно наречена Български морски флот. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и ремонт на кораби с желязна конструкция. Кулминация на приноса, който има за развитието на морското дело в периода между двете световни войни, е неговата дейност по създаване на държавно речно параходство.

Георги Славянов е един от най-изявените морски общественици в България. Той е един от идеолозите на най-значимата морска обществена организация – Български народен морски сговор, създадена през 1920 г.

Заедно с офицерите Иван Михайлов и Сава Иванов, Георги Славянов е сред инициаторите за преместването на музейната сбирка на сегашния Военноморски музей от Русе във Варна.

В публицистичните трудове на Георги Славянов присъства концепцията за състоянието и развитието на морското дело в страната. Своите позиции, изложени в обширния труд от 1923 г. той поддържа и развива през следващите години в повече от 50 статии. 

Георги Славянов умира през 1966 г.