Уважаеми посетители на уеб сайта на Военноморските сили,
Дъщеричката на военнослужещи от Военноморските сили, София Росенова Стоянова, е родена преждевременно и е с диагноза “Детска церебрална парализа (ДЦП) – спастична квадрипареза”. След дълго и безплодно лутане между различни лечебни заведения в страната, родителите са принудени да търсят медицинска помощ в чужбина, в резултат на което през месец октомври 2023 г., на детето е извършен преглед в Ортопедичната болница „Шпайзинг“, гр. Виена, Република Австрия. Прегледът установява прогресираща луксация на двете тазобедрени стави на детето, поради което от болницата е препоръчано да бъде извършена операция „Реконструкция на тазобедрени стави, двустранно“ най-късно през м. октомври 2024 г. Получената оферта за операция от гореспоменатата болница е на стойност 26 630 €. Националната здравно-осигурителна каса отказва да отпусне финансиране, поради което родителите са принудени да търсят начини да осигурят сами тази непосилна за семейството сума.
С цел осигуряване на финансиране за операцията, родителите на малката Софи са организирали дарителска кампания по набиране на необходимите средства, и се обръщат към всички, които имат възможност, с молба да помогнат.
Възможните начини за дарения са както следва:
1. Дарителска сметка:
ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА
IBAN: BG44UBBS80021056869950
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Росен Стоянов Стоянов – баща, моб. тел. +359886448557
Основание: Дарение за лечение
2. Дарение чрез платформата DMS, онлайн на адрес:
Помогни на Софи
или чрез изпращане на SMS на номер 17 777 с текст “DMS SOFI”
3. Дарение чрез Фондация „Павел Андреев“
под наслов „Да помогнем на малката Софи“
 

ПРАЗНУВАТ ФЛОТСКИТЕ АВИАТОРИ

Oct 14

СнимкаНа 14 октомври 2016 г., по случай 57-та годишнина от създаването на Военноморското вертолетно формирование, в Морската вертолетна авиобаза „Чайка” се състоя военен ритуал за отбелязване на годишнината.

Строя на личния състав бе приет от командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев. На отличилите се военнослужещи и цивилни служители бяха връчени награди и с военен ритуал бяха поднесени венци и цветя на паметника на загиналите при изпълнение на служебния си дълг авиатори от базата.

Гости на тържеството – командири на военни формирования от ВМС, роднини и близки, много ветерани  служили в авиобазата – бяха поздравени от контраадмирал Митко Петев и командира на военното формирование подполковник Спас Спасов и имаха възможност да разгледат въоръжението и техниката.

Условно историята на Военноморската авиация може да бъде разделена на два периода: първия – от 1917 г. до края на 50-те години, свързван с използването на водосамолети, и втори такъв – с начало 14.10.1959 г., в който на въоръжение са военноморски вертолети.

         На днешния ден се отбелязват 57 години от деня, в който със заповед № 0651 на Министъра на народната отбрана на НРБ е сформирана отделна противолодъчна ескадрила /ОПЛЕ/ в състав от три екипажа.

         От създаването на ескадрилата до 1978 г. на въоръжение са вертолети Ми-4 и Ми-4М.

В края на 1978 година е утвърден нов щат, включващ две звена Ми-14 и едно звено Ми-4.

На 30.01.1979 г. от СССР са пребазирани в „Чайка” първите 4 бр. вертолети Ми-14 ПЛ. Започва усвояването на нови видове подготовки и още по–убедително се утвърждава авторитета на ескадрилата във Военноморските сили.

         В началото на 80-те години е доставен и един Ка-25Ц уникален със своите способности за отвъд хоризонтно целеуказване в интерес на ударните ни сили.

         Ескадрилата заема полагащото й се място в редиците на Военноморските ни сили и затвърждава авторитета си изпълнявайки широк кръг от задачи.

  Апогеят в развитието на Военноморската авиация е в края на 80-те и началото на 90-те години – 11 вертолета от три типа Ми-14 ПЛ, Ми-14 БТ и Ка-25Ц на щат, значителен процент на изправна техника и широк кръг от изпълнявани задачи.

Следват трудни години за Военноморската авиация.

На 9 октомври 2011г. в  авиобаза „Чайка” с тържествен ритуал е приет първия вертолет AS 565 MB “Panther” в състава на Военноморските сили. Веднага след това постъпват още два.

До средата на 2012 година целият летателен и инженерно-технически състав е допуснат до експлоатация на вертолетите Panther.

След проведено обучение по аварийно – спасителни операции екипажите на вертолетите AS 565 MB “Panther бяха сертифицирани от тренировъчния център на „Eurocopter”.

От 1 август 2012 г., същите носят денонощно дежурство за участие в операции по търсене и спасяване и оказване на помощ: за спасяване човешки живот на море, на бедстващи кораби, плавателни средства и летателни апарати.

Задачите по време на дежурството включват и оказване на помощ и съдействие на държавната и местна власт, институции и организации при природни бедствия, катастрофи и промишлени аварии на територията на Варненска, Бургаска, Добричка, Шуменска, Русенска, Силистренска, Разградска и Търговищка области.

През 2016 г. морските авиатори завършиха усвояването на бордовото артилерийско въоръжение, като проведоха успешни стрелби по морска цел. Напълно са усвоени възможностите за аварийно-спасителни операции, поддръжка на специалните сили, оказване поддръжка на патрулните сили и извършване на медицинска евакуация от плаващи средства на море.